2011 Solid Waste District Award Winners

Dayton, OH. (May 14, 2011) –Montgomery County Solid Waste District celebrated the winners of its annual Recycle Rally, Take Pride Poetry Contest and Recycle Sculpture Contest at an awards reception at the Montgomery County Fairgrounds.

The Recycle Rally encourages students to recycle at their school while earning money.  This year’s winners earned over $17,800 for their schools. The Keep Montgomery County Beautiful Poetry Contest encourages literary creativity and an increased awareness of the litter problem. The Recycled Sculpture Contest judges entries in a number of categories, promotes the creative reuse of recyclable materials, and draws awareness to the importance of reusing, recycling and buying recyclable content.

Winners in each category for the poetry and sculpture contests were presented with individual awards consisting of a framed certificate and an admission to a special Kids Day at the Dayton Dragons 5/3 Field. First place winners also received 2 tickets to an upcoming Dayton Dragons game. Montgomery County Commissioners Deborah Lieberman, Judy Dodge and Dan Foley were on hand to present the awards and congratulate the students and schools.

The awards ceremony is part of Montgomery County Solid Waste’s continuing promotion of recycling and litter awareness among county students of all ages. The goal is to encourage personal action as well as literary and artistic creativity.  Each year, all three contests are open to all Montgomery County students in 12th grade and under.  For 2011, 35 schools participated in the Recycle Rally collecting over 613,000 pounds of recyclables, over 150 sculptures were sent to the County judging event with over 1,300 students participating, and 418 poetry entries were received by the Montgomery County Solid Waste District.

 

The categories and winners for each contest were as follows:


Recycle Rally:  

Division: K-6 Elementary

Third Place: Englewood Hills Elementary (Northmont School District)

Second Place: Demmitt Elementary (Vandalia-Butler School District)

First Place: John F. Kennedy Elementary (Kettering City School District)

 

Division: K-8 Elementary

Third Place: East Dayton Christian School

Second Place: Gorman PK – 8 School (City of Dayton School District)

First Place: St. Christopher School   

 

Division: Middle School

Third Place: Van Buren Middle School (Kettering City School District)

Second Place: Kettering Middle School (Kettering City School District)

First Place:  Bishop Leibold Catholic School          

 

Division: High School

Third Place: West Carrollton High School (West Carrollton School District)

Second Place: Valley View High School (Valley View School District)

First Place: Dayton Christian High School

Keep Montgomery County Beautiful Poetry:

 

Division: Special Education Eighth Grade

Third Place: Montgomery County Learning Center: Kelvin Hovatter “Untitled”

Second Place: Montgomery County Learning Center: Brandon Branham “Untitled”

First Place: Montgomery County Learning Center: Sarah Long “Silly Poem About Litter”

 

Division: Second/Third Grades

Third Place: J.E. Prass Elementary: Lauren Wyland “Clean My Earth”

Second Place: J.E. Prass Elementary: Liberty Germann “Ocean”

First Place: J.E. Prass Elementary: Madison Bridges “Make a Clean Earth”

           

Division: Fourth Grade

Third Place: Horace Mann PreK-8 School: Victoria Werner “Do Not Litter”

Second Place: Weller Elementary: Anna Zimmerman “Litter, Trash, Pollution, Waste!”

First Place: Weller Elementary : Lauren Crowe  “Litter”

 

Division: Fifth Grade

Third Place: St. Albert the Great Catholic School: Rylie Myer “My Litter Poem”

Second Place: Dixie Middle School: William Deaton “Caring For Our Home”

First Place: St. Peter School: Joseph Rivetti “Litter Fair”

 

Division: Sixth Grade

Third Place: Incarnation Catholic School: Caroline Frazee “Untitled”

Second Place: Immaculate Conception School: Jesse Younce “Litter Poem”

First Place: Valley View Middle School: Hannah Adkins “The Country of Trash”

 

Division: Seventh Grade

Third Place: Valley View Middle School: Kaelyn Worley “Litter and Life”

Second Place: Northmont Middle School: Jenna Bousquette “That No Good Litter”

First Place: Northmont Middle School: Clara Leedy “Litter, litter”

 

Division: Eighth Grade

Third Place: Morton Middle School: Joey Hoffmann “Don’t You Realize?”

Second Place: Watts Middle School: John P. Tsatalis “Untitled”

First Place: Our Lady of the Rosary School: Cierra Stevenson “Please, Save Me, Save Me, Save Me”

 

Division: Ninth through Twelfth Grades

Third Place: Archbishop Alter High School: Matthew Lewis   “Litter Poem”

Second Place: Butler High School: Cheyenne Rogers “Nature Speaks Out”

First Place: Centerville High School: Andrea E. Tsatalis “Our Planet is Dying”

 

Recycle Sculpture Contest:

 

Individual Special Education Division: Grades K-2

Third Place: Montgomery County ESC West – Jaquan Bunch  “Tommy”

Second Place: Stillwater Academy – Eric Hamilton  “Soda Worm”

First Place: Montgomery County ESC West – Dylan Dameron  “Birdhouse”

 

Individual Division – Category I (Grades K-2)

Third Place: Demmitt Elementary School – Hannah Savard  “Fish”

Second Place: Spark Art Studio – Zoya Siddiqui  “Fur Elise (Artic Wolf)”

First Place: Demmitt Elementary School – Jordan Adkins  “Titanic”

 

Individual Special Education Division: Grades 3-5

Third Place: Montgomery County ESC West – Austin Graley  “Spidermobile”

Second Place: Montgomery County ESC East – Lamia Cook  “Winter Wedding”

First Place: Montgomery County ESC West – Nathan Rue  “Mr. Recycle”

 

Individual Division – Category II (Grades 3-5)

Third Place: Demmitt Elementary School – Cora Grant  “Flower Garden”

Second Place: Weller Elementary School – Addison White  “Dan the Recycling Man”

First Place: Spinning Hills Middle School – Hannah Isaacs  “Wall-E”

 

Individual Special Education Division: Grades 6-8

Third Place: Kettering Middle School – Freddie Fowein  “Zombie Attack”

Second Place: Montgomery County ESC West – Detrice Leach  “Mr. Cool”

First Place: Stillwater Academy – Robert Read  “After the Race for the Roses”

 

Individual Division – Category III (Grades 6-8)

Third Place:  Spinning Hills Middle School – Kaitlynn Kopa  “The Raingforest Water”

Second Place: Spinning Hills Middle School – Tyler Kennedy  “Salute to the Troops”

First Place: Kettering Middle School – Kristina Polyakova “The World’s Future is in Our Hands”

 

Individual Division – Category IV (Grades 9-12)

Third Place: Montgomery County ESC East – Rebecca Spadafore  “Beautiful Waste”

Second Place:  Fairmont High School – Bethany Cummings  “Clean Our Creeks”

First Place: Stillwater Academy – Tristan Williams  “Beast of Burden & Friends”

 

 

Team Special Education Division

Third Place: Stivers School for the Arts – “Recycled Zen”

Vincent Moorehead, Sonam Shah, Zachary Walsh & Michaela Feeser 

Second Place: Stivers School for the Arts – “Eco City”

Jacob Walker, Marvin Miller & Emily Weir

First Place: Gorman Elementary – “Castle Brytatajajuha”

Hannah Hinkle, Taran Brinkman, Julian Finch & Tae’Jae Graves

 

Team Division – Category I (Grades K-2)

Third Place: Weller Elementary – “Elephants are BIG on Recycling”

Katie Reagan, Riley Weeks & Katherine Lew

Second Place: Demmitt Elementary School – “Demmitt’s Recycled Zoo”

Jillian Burgmeier & Lydia Martin

First Place: Spark Art Studio –  “Gir-Moose”

Mollie Steen & Betsy Coy

 

Team Division – Category II (Grades 3-5)

Third Place: St. Anthony Catholic School – “Third Grade Circus”

Morgan Sanko, Cooper Mullins & Jessica Babros

Second Place: Spinning Hills Middle School – “Tornado”

Janea Cornell & Mackenzie Lingg

 First Place: Weller Elementary School – “Star Wars Ewok”

Anna Madding & Savannah Lowe  

             

Team Division – Category III (Grades 6-8)

Third Place: The Miami Valley School – “Rory”

Cora Ceipek, Mollie Greenberg, Ian Squiers & Jonathan Rodriguez

Second Place: Holy Angels Elementary School –  “Camp Raccoon”

Angela Smith, Marie Docken & Kayla Chumack

First Place: Spinning Hills Middle School – “J & K City Park”

Karleigh Kessler & Jordan Kletschka

 

Team Division – Category IV (Grades 9-12)

Third Place: Horizon Science Academy –  “Butterfly Life”

Maimoona Rahim & Nicole Cottrell

Second Place: Nicholas Liberty School – “Tie-d Giraffe Stomps on Trash”

Christian Evans, Dillon Rauch, Louis Jones & Kyree Preston

First Place: Oakwood High School –  “A Heavy Burden”

Courtney Bachmann, Emily Murphy, Emma Chambers & Elizabeth Haley

The Montgomery County Solid Waste District would like to thank all the schools and students who practice litter prevention, recycling habits, and participated in the contests. We hope they will continue to take part in future campaigns and encourage others to take action.

News
Montgomery County Regional Dispatch Center Earns Reaccreditation
Montgomery County Sheriff Phil Plummer is proud to announce the Public Safety Communications reaccreditation of the Regional Dispatch Center (RDC) by the Commission On Accreditation For Law Enforcement Agencies, Inc., (CALEA®).  Read More...
Ohio Reentry Best Practice Partnership Conference 2014
The Montgomery County Office of Ex-Offender Reentry and the Ohio Association of Local Reentry Coalitions will be hosting the Ohio Reentry Best Practice Partnership Conference 2014.  Read More...
Montgomery County 8th Annual Law Enforcement Officer Memorial Ceremony - Friday, May 2, 2014
Law enforcement officers, elected officials, public dignitaries, family survivors, and the general public are invited to join together on Friday, May 2, 2014, to remember the 36 Montgomery County law enforcement officers who have died in the line of duty over the past 130 years.  Read More...
Local housing market showing signs of  improvement
Recent sales show local housing market is rebounding in some communities.  Read More...
More News...